Karviná-Fryštát

kostel Povýšení sv. Kříže

Karviná-Fryštát

kostel Povýšení sv. Kříže

Adresa

ulice Pivovarská
Karviná-Fryštát

Aktuálně žádné termíny otevření.

Kostel je nejstarší stavební památkou na území města Karviné. Výstavba se datuje k r. 1327 a je spojená s vládou Meška I. z rodu Piastovců. Nejstarší písemná zmínka o kostele pochází z r. 1376. Jedná se o původní kamennou jednolodní gotickou stavbu s půdorysem latinského kříže, později renesančně a barokně upravenou. Chrámová loď je 38 metrů dlouhá a příčná loď 34 metrů široká. Dispozice latinského kříže byla nejspíš inspirována kostely sv. Kříže a Bartoloměje ve Vratislavi a klášterním kostelem dominikánů v Těšíně (r. 1300). Pod kostelem a kaplemi se nachází nepřístupná krypta několika hrobek. Tato stavba se nachází v blízkosti Fryštátského zámku a zámecké zahrady. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Do 15. století byl kostel bez věže. Ta stála do té doby jako samotná dřevěná stavba vedle kostela, avšak v roce 1511 došlo ve Fryštátě k velkému požáru, který způsobil škody i na kostele. Po značné rekonstrukci byla vystavěna v letech 1515–1530 zděná věž se čtyřmi zvony.

V letech 1611–1617 byla ke kostelu přistavěna Moravské kaple, později kaple sv. Jana Nepomuckého.

V okolí kostela se nacházela řada dalších staveb, kupříkladu špitál vystavěný vévodkyní Annou z konce 15. století, farní budova původně dvoupatrová dřevěná, „deficitní kněžský dům“ určený pro přestárlé kněze, škola, atd. Mezi těmito domy a kostelem se rozprostíral hřbitov pro zasloužilé měšťany. Tento hřbitov byl později zazděn zahradní zdí.

Ke konci 18. století byl kostel značně poškozen požárem. V 19. století byl obraz nad hlavním oltářem „Nanebevzetí Panny Marie“ (gotický styl na dřevě) knížetem biskupem Josefem Kristiánem nahrazen obrazem „sv. Kříže“, a tím byl kostel přejmenován na Povýšení sv. Kříže.

Před výmalbou interiéru v roce 2011 byly objeveny v kapli svaté Matky Boží gotické malby zřejmě z 15. století. Po zrestaurování bylo zjištěno, že se jedná o takzvané „secco“ malby nanášené na vápennou omítku. Barvy jsou tvořeny většinou minerálními pigmenty a jejich pojivem byly vaječné bílky, klovatiny, arabské gumy aj. Malby znázorňují umučení sv. Kateřiny a sv. Barbory. Soubor výjevů ze života sv. Kateřiny je pak dokonce nejstarším dochovaným freskovým příběhem této světice v České Republice. „Malby zachycují dva cykly ze života dvou světic. Znázorňují obrácení sv. Kateřiny a sv. Barbory na křesťanskou víru. Autor ztvárnil jejich mučení. Například řezání prsou, vláčení pod kopyty koní až jejich popravu. Zajímavé je, že v případě Barbory mučení prováděl přímo její otec.“

Bezbariérový přístup Bezbariérový přístup

Prohlídka s průvodcem title= Prohlídka s průvodcem

Po stopách gotiky

Prázdninová naučná hra

Návod

Leták - kostel

Omalovánka

Nejbližší Kostely

Petrovice u Karviné - Dolní Marklovice, kostel Nanebevstoupení Páně
Petrovice u Karviné - Dolní Marklovice

kostel Nanebevstoupení Páně

Prohlídka na objednání Prohlídka s průvodcem Navštívit 15.01.
16.01.
Karviná-Doly, kostel sv. Petra z Alkantary
Karviná-Doly

kostel sv. Petra z Alkantary

Orlová-Město, evangelický kostel SCEAV
Orlová-Město

evangelický kostel SCEAV

Orlová-Město, kostel Narození Panny Marie
Orlová-Město

kostel Narození Panny Marie

Nejbližší Ubytování

Staré Hamry, Dřevěnka u sv. Josefa na Gruni
Staré Hamry

Dřevěnka u sv. Josefa na Gruni

Staré Hamry, Horská chata Dům sv. Josefa na Gruni
Staré Hamry

Horská chata Dům sv. Josefa na Gruni

Frýdlant nad Ostravicí, Táborový dům Emauzy
Frýdlant nad Ostravicí

Táborový dům Emauzy

Bílá, Apartmány Mezivodí
Bílá

Apartmány Mezivodí

Nejbližší Zajímavosti

Karviná, Zámek Fryštát
Karviná

Zámek Fryštát

Havířov, Kotulova dřevěnka
Havířov

Kotulova dřevěnka

Ostrava, Hasičské muzeum v Ostravě
Ostrava

Hasičské muzeum v Ostravě

Ostrava, Křížová cesta
Ostrava

Křížová cesta