TISKOVÁ ZPRÁVA

Otevřené chrámy 2022. Od neděle 1. května se zpřístupní 35 kostelů a dvě věže
Ostrava – V neděli 1. května se turistům opět otevírají dveře kostelů. Šestý ročník společného projektu Moravskoslezského kraje a Biskupství ostravsko-opavského zpřístupní až do konce října celkem 35 kostelů a dvě kostelní věže s vyhlídkou. Vstup je zdarma. V každém z otevřených kostelů bude v časech otevírací doby přítomen průvodce. Letos se jich na službu připravuje 146. Kraj na jejich odměny přispívá částkou 1,4 milionu korun. Osobní záštitu nad projektem převzal náměstek Moravskoslezského kraje pro kulturu Lukáš Curylo.
Tři novinky v letošní nabídce
Nabídka turisticky atraktivních církevních památek se každoročně obměňuje. Novinky přináší i tento ročník. „Letos se mohou návštěvníci těšit na prohlídku interiéru kostela sv. Mikuláše v Bílovci a kostela Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách. Poprvé bude turistům v rámci projektu zpřístupněn také dřevěný kostel sv. Ondřeje v Hodslavicích,“ uvedla koordinátorka odboru Církevní turistiky Andrea Węglarzyová.
Pět kostelů otevřeno celý rok
Z celkového počtu 35 kostelů je 5 církevních památek otevřeno celoročně. Patří mezi ně kostely, které v minulých letech prošly nákladnou rekonstrukcí, na níž se finančně podílely fondy EU. Stálá průvodcovská služba působí v katedrále Božského Spasitele v Ostravě, po dokončení oprav funguje podobně také konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. Vybrané dny v týdnu je po celý rok otevřený dřevěný kostel sv. archanděla Michaela v Řepištích, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu a chrám Nejsvětější Trojice ve Fulneku. Otevírací doba je u každého z kostelů odlišná. Například ostravská katedrála má otevřeno denně od úterý do soboty. Ve Starém Městě u Bruntálu čeká průvodce na turisty jen každou sobotu.
Nový web otevrenechramy.cz
Rozdílné otevírací doby jsou i v dalších kostelích zapojených do projektu Otevřené chrámy. Všechny termíny zpřístupnění kostelů jsou uvedeny v tištěných letácích a na internetu. Vedle odkazu ze stránek ostravsko-opavského biskupství www.doo.cz/otevrenechramy bude letos nově k dispozici samostatná stránka projektu s názvem www.otevrenechramy.cz. Nový web bude spuštěn v květnu 2022.
Dvě věže s vyhlídkou na město
Kromě kostelů budou během turistické sezóny zpřístupněny také dvě kostelní věže ve Frýdku a v Krnově. Stejně jako v případě kostelů jsou vstupy do věží zdarma. Vystoupat na vrchol Svatojánské věže ve Frýdku, která je součástí kostela sv. Jana Křtitele, bude možné v odpoledních hodinách od pátku do neděle. Na levou věž farního kostela sv. Martina v Krnově se turisté dostanou vždy v sobotu a v neděli odpoledne. Po zdolání strmých schodišť si mohou prohlédnout zrekonstruovaný byt hlásného a z ochozu prohlédnout celé město.
23 kostelů otevře i ve státní svátek
Kostely zapojené do projektu Otevřené chrámy jsou zpřístupněny většinou o víkendech. Některé z nich budou mít otevírací dobu rozšířenou i během letních a podzimních státních svátků. „Celkem 23 kostelů bude mít otevřeno i o svátcích ve dnech 5. 7., 6. 7., 28. 9. a 28. 10. Podrobnosti budou uvedeny na novém webu,“ uvedla koordinátorka projektu Andrea Węglarzyová. Letos se poprvé rozšíří otevírací doba poutního kostela na Cvilíně u Krnova i po skončení projektu. Cvilínský poutní kostel bude otevřen po ukončení hlavní sezóny (30. 10.) až do konce roku. V listopadu a prosinci zde budou průvodci vždy o víkendech.
Pavel Siuda
Tiskový mluvčí Biskupství ostravsko-opavského, tel. 731 625 614
V případě dalších doplňujících dotazů se obracejte na koordinátorku církevní turistiky.
Bc. Andrea Węglarzyová
koordinátorka církevní turistiky
Mob. +420 739 994 350 | Tel. +420 597 822 266 | Web www.DOO.cz
www.otevrenechramy.cz
SÍDLO ORGANIZACE
Biskupství ostravsko-opavské
Kostelní náměstí 3172/1
702 00 Ostrava, Moravská Ostrava
Tel. +420 596 116 522
E-mail: kurie@doo.cz
KONTAKTNÍ OSOBA
Bc. Andrea Węglarzyová
koordinátor církevní turistiky
Mob.: +420 739 994 350
Tel.: +420 597 822 266
E-mail: aweglarzyova@doo.cz
DIECÉZE
OSTRAVSKO-OPAVSKÁ
www.doo.cz
PARTNEŘI
Vytvořeno: Tomáš Rzyman, https://tomasrzyman.cz/