Otevřené chrámy 2024

Atmosféra letního teplého dne nabádá ke zvídavé návštěvě chrámu, kolem kterého jsme již tolikrát prošli bez povšimnutí. Když neodoláme, jsme častokrát natolik okouzleni umem našich předků, že se v nás probudí touha objevovat další skvosty sakrální architektury.

I v tomto roce nám to umožní projekt Otevřené chrámy. Díky němu můžeme do vybraných staveb v průběhu turistické sezóny a někde i celého roku vstupovat, poslechnout si něco zajímavého od průvodce nebo se ‚jen‘ nadechnout zvláštní a uklidňující atmosféry. Tyto benefity přivádí do otevřených chrámů stále více turistů.

V letošním již osmém ročníku projektu nás vedle stálic, jako jsou například úchvatný kostel na Cvilíně, ve Fulneku, na Prašivé nebo třeba v Karviné, čeká spousta novinek. Můžeme poprvé navštívit nově zrekonstruovaný dřevěný kostel v Dolních Marklovicích či kapli Božského srdce Páně – Marianum v Opavě. Novinkou letošní sezóny je rovněž opravená věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Bruntále.

Otevřené chrámy také nabízí pohled z ptačí perspektivy na město a okolí např. z věže frýdeckého farního kostela, kostela sv. Hedviky v Opavě anebo krnovského kostela sv. Martina.

Pro milovníky dávné historie je bezpochyby nezapomenutelným zážitkem návštěva kostela ve Starém Městě u Bruntálu s pozůstatky románské baziliky či kostel sv. Archanděla Michaela v Hrozové s gotickými nástěnnými malbami.

Ať už jste na horách či ve městě, sakrální architektura je v našem kraji dominantou a srdcem místa, neboť právě chrám byl pro naše předky místem, kde se odehrávalo vše významné a kde život začínal a končil.

Aktuálně otevřené kostely a podrobné informace naleznete na www.otevrenechramy.cz a na FB.

Więcej nowości

...
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě

Jedinečná koláž a harmonický celek.

Czytaj poniżej
...
Staré Město u Bruntálu

Historie a současnost.

Czytaj poniżej